iTunes 12.7 Sürüm Düşürme

iTunes, Apple Ekosistemi’nin en önemli araçlarından biri. Bu programı sorunsuz kullanabilmek için de son günellenmiş sürümü kullanmak gerekiyor. Peki en iyi sürüm son sürüm ise, versiyon düşürmeye ne gerek var?

İster OSX, ister Windows olsun iTunes 12.7 yeni sürümünü, sorunsuz bir kullanım için zorunlu kıldı. Güncellenen yeni işletim sistemi High Sierra ile önceki iTunes sürümlerini kullanmak artık mümkün değil. Düne kadar AppStore uygulama mağazasındaki uygulamalarımızı 12.6.2 sürümü ile istediğimiz gibi yönetebilirken, bu yeni 12.7 sürümü ile AppStore erişimi kaldırıldı. AppStore uygulamaları direkt olarak iPhone, iPad ve kaldıysa iPod cihazlar üzerinden erişime açık. Yüklediğiniz eski uygulamaları -Apple’ın direttiği güncellemeleri yapmışlarsa- indirip kullanmanızda da bir sorun yok. İyi ama ben yine de bu işi bilgisayarımdan yapmak istiyorum diyorsanız size önce başarısız sonra da başarılı çözümü sunacağım. Tabi bu sadece OSX işletim sisteminden kaynaklanan bir geriyükleme sorunu olduğundan bundan sonrası sadece OSX kullanıcılarını ilgilendiriyor.

1.1. Zaman Kaybı – Başarısız Çözüm

Aslında başarısızsa, çözüm de olmaması gerekir diye düşünebilirsiniz. Aslında bu yol, gerçekten de iTunes 12.7 sürümünü bilgisayarınızdan silip, 12.6.2’yi kurmanızı sağlıyor. Fakat yeni kurduğunuz eski sürüm, bilinmeyen bir hata veriyor ve bu hata kodu Apple’ın kendi kayıtlarında da mevcut değil. İlginç değil mi?

1.2. Yapılacaklar

  • Bu işlemlerin hiçbiri müzik vb. medya kütüphanelerinizi etkilemez. Mevcut medya ortamlarınız silinmez.

1.2.1. iTunes’dan çıkın.
1.2.2. Terminal uygulamasını açın ve komut satırına sırasıyla aşağıdaki komutları eksiksiz girin.
cd /Applications/
sudo rm -rf iTunes.app/ 

1.2.3. Finder’dan ~/Music/iTunes/ klasöründeki “iTunes Library.itl” dosyasını Masaüstüne kopyalayın. (Bir sorun olması durumunda; bu tüm kütüphane verilerinizin yol haritasını içerir.)
1.2.4. Aynı klasörde yer alan ~/Music/iTunes/Previous iTunes Libraries klasöründe son güncel tarihli dosyayı çoğaltın ve adını iTunes Library.itl olarak değiştirerek ~/Music/iTunes klasörüne taşıyın. (Değiştirilecek örnek dosya adı:“iTunes Library 2017-09-12.itl” vb.)
1.2.5. Apple’ın iTunes sürümlerinin yer aldığı bu siteye giderek, 12.6.2 sürümünü indirip kurun.

  • Bu işlemler iTunes 12.7 sürümünü silmenizi ve 12.6.2 sürümünü kurmanızı sağlar. Fakat bazı durumlarda yetki ile ilgili problemler çıkmakta ve işlem eksiksiz olarak yerine getirilememektedir. Bunun için, iTunes’un silinip silinmediğini kontrol ettikten sonra, silinmemesi durumunda aşağıdaki ek önadımları gerçekleştirerek yukarıdaki işlemleri tekrar etmeniz gerekecektir.

1.3 Ek Önadımlar

  • Bu işlem yetki problemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen işlemleri yapmanızı sağlar. Temel olarak SIP’i -Sistem Entegra Koruması’nı- etkisiz hale getirirsiniz. İşleminizi tamamladıktan sonra, sistemin sorunsuz çalışması için, SIP tekrar aktif edilmelidir.

1.3.1. Mac’inizi yeniden başlatın ve Command+R tuşuna basılı tutarak “Recovery Mode”unda açın.
1.3.2. Utilities/Terminal ‘i seçerek aşağıdaki komutları eksiksiz girin.
csrutil disable; reboot

1.3.3. Yeniden başlatılan Mac’inize 1.2.1 ile 1.2.5 maddelerini uygulayın.
1.3.4. Mac’inizi yeniden başlatın ve Command+R tuşuna basılı tutarak “Recovery Mode”unda açın.
1.3.5. Utilities/Terminal ‘i seçerek aşağıdaki komutları eksiksiz girin.
csrutil enable; reboot

Tüm bu işlemler sonucunda Apple’ın da tanı koyamadığı “An unknown error occured (-45096)” hatası ile karşılaşmanız muhtemel. Bu sorunun şu an için bir çözümü de bulunmamakta. Bunu aşmak için de başarılı çözümlerden birini sizinle paylaşıyorum.

2.1. Bunca emeğe hiç gerek yokmuş – Başarılı Çözüm

Sizin de sorununuz iki sürüm arasındaki tek fark olan uygulama yönetimi ise 3. parti uygulamarı kullanmanız sizi ağır yükten kurtaracaktır. Birçoğunu deneyip test ettim. Bazıları ücret talep ederken, bazıları vaad ettiğini yapamadı. Ücretsiz ve işini layığıyla yapan bir uygulama olan “Syncios“u size öneriyorum.

2.2. Yapılacaklar

2.2.1. Syncios’u buraya tıklayarak kurun. (Syncios Anasayfa Bağlantısı)
2.2.2. AppStore uygulamalarınızın yer aldığı Music/iTunes/iTunes Media/Mobile Applications klasöründe uygulamarınızı yönetin.

 

Bildiğiniz başka yollar, arkakapılar varsa, paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Bir cevap yazın